İkaz ve Alarm İşaretlerinin Anlamları Nelerdir?
/ ANASAYFA  /  EDİRNE  /  TEŞKİLAT  /  DEPREM  /  YANGIN  /  İLKYARDIM  /  İKAZ-ALARM  /  GÖREVLER  N.B.C.  /  SIĞINAK /

İKAZ VE ALARM

      Sivil Savunma Genel Müdürlüğünce yurt çapında kurulmuş bulunan İkaz ve Alarm Sistemlerinin amacı, düşman saldırısını önceden haber almak ve tehlikeye karşı halkı uyararak bir takım önlemlerin alınmasını sağlamaktır.

İKAZ VE ALARM İŞARETLERİ

      İkaz ve Alarm işaretleri sarı, kırmızı, beyaz ikaz ve radyoaktif serpinti tehlikesi ile kimyasal savaş maddeleri tehlikesi alarmı olmak üzere beşe ayrılır.

1- Sarı İkaz

      Hava saldırısı ihtimali var olduğunu işaret eden sarı ikaz, 3 dakika süren düz siren sesi ile duyurulur.

      Bu ikazı duyunca; bina içindeki doğal gaz, hava gazı, elektrik, su ana anahtarlarını kapatınız.Yanan ocak, soba gibi şeyleri söndürünüz, kapı ve pencereleri kapatıp, perdeleri çekiniz, varsa maske, ilkyardım çantası yoksa gazlı bez, steril pansuman, hazır pansuman, flaster ve lüzumlu ilaçlar gibi ilk yardım malzemesi, pilli veya transistorlu radyo, el feneri, gemici feneri, gaz ocağı, mevsime göre palto, manto, pardösü ve diğer giyecekler gibi eşyalarla tabak, bardak, çatal, kaşık, içme ve kullanma suyu ve diğer ihtiyaçlar daha önceden sığınak yerinde hazırlanmamışsa sığınağa taşıyınız. Bu hazırlıkları bir kaç gün sığınakta kalacağınızı varsayarak yapınız.

Dışarıda bulunuyorsanız; ikaz haberini duyunca hemen sığınabileceğiniz bir sığınak veya sağlam bir bodrum, duvar dibi veya bir çukura yaklaşınız.Hemen gidilmesi mümkün ise evinize veya iş yerinize gidiniz.

2- Kırmızı İkaz(ALARM)

 

      Hava saldırısı tehlikesi olduğunu işaret eden kırmızı ikaz, 3 dakika süren yükselip alçalan dalgalı siren sesi ile duyurulur.

Bu ikazı duyunca; Sarı ikaz sırasında eksik kalanları tamamlayınız, gerekli olan malzemeleri de yanınıza alarak hemen sığınak yerine gidiniz. Tehlike geçti ikazı verilinceye kadar sakin bir şekilde burada bekleyiniz.
Bina dışında bulunuyorsanız; hemen en yakın bir sığınak veya sağlam bodrum, duvar dibi veya çukur bir yere sığınarak saklanınız.Tehlike geçti ikazına kadar sükunetle bekleyiniz.

 

3- Radyoaktif Serpinti İkazı (Alarm)

 

      Radyoaktif serpinti tehlikesini işaret eden bu ikaz ise 3 dakika süreli kesik-kesik siren sesi ile duyurulur.Bu ikazla hemen, yukarıda olduğu gibi gereken malzeme ve yiyecek maddeleri ile birlikte sığınak veya sığınma yerlerine gidiniz. Yapılacak uyarılara hazırlıklı bulunuz.

 

4- Kimyasal Savaş Maddeleri Tehlikesi İkazı (Alarm)

      Saldırının kimyasal silahlarla yapılması halinde, ikaz radyoaktif serpintide olduğu gibi 3 dakika süreli kesik kesik siren sesi ile ve Radyo - Tv den verilir. ,

Bu ikazı duyunca,bulunduğunuz binada sığınak veya sığınma yeriniz yoksa;

·        Konutların ve işyerlerinin iç kısımlarında penceresi az ve korunmaya

elverişli bir bölümü sığınma yeri olarak seçiniz.

·        İçeriye gaz sızmasını önlemek için kapı ve pencere gibi yerlerin

çevresi ve aralıklarını bant macun veya çamaşır suyuna batırılmış bezlerle

kapatınız.

·        Ağız ve burunu ıslatılmış bez arasına konulmuş ıslak pamukla

maskeleyiniz.

·       İlk yardım malzemeleri, depolanmış su ve temiz bezleri alarak sığınma

yerinde tehlike geçti haberine dek bekleyiniz.

Dışarıda bulunuyorsanız;

 

      En yakın kapalı yere giriniz, yalnız kapalı yere girmeden önce, elbiselerinize gaz bulaşmış olabileceğinden, elbiselerinizi yıkayınız veya değiştiriniz, mümkünse naylon torbaya koyunuz. Cildinizi de bol su ile yıkayınız. Su yoksa; temiz bir bezle bulaşan yeri sürtmeden emdirilerek temizleyiniz. Kimyasal gaza maruz kalmış kişide nefes alma zorluğu, baş dönmesi, kusma, kızarıklık ve gözlerde yanma, şişme görüldüğünde, yine bol su ile bu bölgeleri yıkayınız. Kişiyi sıcak tutunuz, fazla hareket ettirmeyiniz. En kısa zamanda tedavi merkezlerine ulaştırmaya çalışınız.

Kirlenmiş araç ve gereçlerinizi deterjanlı su veya çamaşır suyu ile temizleyerek gerekirse kullanınız.

 

5- Tehlike Geçti (BEYAZ İKAZ)

 

      Tehlike geçti işareti, radyo, televizyon, hoparlör, megafon gibi araçlarla duyurulur.Bu haberi duyunca sığındığınız yerden çıkarak normal yerlerinize dönünüz, yardıma muhtaç olanlar varsa yardım ediniz.

Bu İkaz ve Alarm işaretlerini tanımak, tanıtmak ve alınacak tedbirleri bilmek, olağanüstü hal ve savaş durumundan en az zararla çıkmamızı sağlayacaktır.

           

                İLİMİZDE İKAZ - ALARM SİSTEMİ

 

                 1988 yılında ASELSAN firması tarafından ilimizde Merkezi Tahsisli Uzaktan Kumandalı 

          Elektronik İkaz – Alarm sistemi kurulmuştur. Bu sistem, Bilgisayar destekli Ara Komuta

          Merkezi ile çalışır. Ara Komuta Merkezinin çalışmaması durumunda ise İkaz –Alarm sistemi

          Kilit Tertibatlı Tali Komuta Merkezi ile çalıştırılır. İlimizde 7 noktada 25’ er metrelik pilonlar

          üzerinde ( bir tanesi 20 mt.’ dir. ) bulunan sirenler vasıtası ile İkaz – Alarm verilmektedir.

 

                İlimizde siren birimlerinin bulunduğu yerler;

      

1.    Yusuf Hoca İlköğretim Okulu,

2.    50. yıl İlköğretim Okulu – Kıyık,

3.    Tarlakapı Çocuk Parkı – Ayşekadın,

4.    Anadolu Lisesi - Yıldırım,

5.    Mustafa Necati İlköğretim Okulu – Karaağaç,

6.    Trakya Birlik İlköğretim Okulu – Kooperatif,

7.    Trakya Üniversitesi


/ ANASAYFA  /  EDİRNE  /  TEŞKİLAT  /  DEPREM  /  YANGIN  /  İLKYARDIM  /  İKAZ-ALARM  /  GÖREVLER  N.B.C.  /  SIĞINAK /